Yabancılaşma: Dünya Edebiyatı'nda Toplumdan Kopuşu Konu Alan 5 Roman

Modern toplumun gerekliliklerinden, standartlarından ve baskılarından bir şekilde ayrılan ve çevrelerinden kopuk olmanın sıkıntılarını çeken karaktelerler...

"Yabancılaşma", özellikle şehirlerde, modern kurgularda geçen edebiyat eserlerinde çok sık karşımıza çıkan bir kavram. İşte Dünya Edebiyatı'ndan, Yabancılaşma kavramını konu alan, bu kavrama aşina olmak isteyenlerin okuyabileceği beş önemli roman! 

Merak etmeyin, yazının geri kalanında bu romanların içeriğiyle ilgili okuma zevkinizi kaçırabilecek hiçbir şey yok!

 

1 - Dava (Franz Kafka)


Edebiyatta yabancılaşma kavramıyla en çok özdeşleşen yazarlardan bir tanesi, şüphesiz Franz Kafka. Yazarın tamamlanmamış eserlerinden Dava, kendisini ne olduğunu anlayamadığı bir davanın içinde bulan, hiçbir ışık göremediği bürokratik bir labirent içinde kaybolan ana karakter Josef K.'yı konu alıyor. Yer yer absürt olarak nitelendirilebilecek sahneler de içeren bu roman, yabancılaşma kavramını daha iyi anlamak isteyenler için ideal bir eser.

2 - Dönüşüm (Franz Kafka)

 
Kafka'nın bu eserini listemize dahil etmemizde tartışılabilecek bir nokta var: Bu bir roman mı, yoksa uzun bir öykü mü? 

Tartışılamayacak nokta ise, bunun dünya edebiyatında "yabancılaşma" kavramını ele alan en meşhur eserlerden bir tanesi olduğu gerçeği. Evet, Kafka'nın tüm eserleri günümüzde bu kavram çevresinde değerlendiriliyor, ama bu açıdan en çok ön plana kesinlikle Gregor Samsa'nın "yabancılığı" çıkıyor. 

 

3 - Yabancı (Albert Camus)
 

Yabancılık demişken... Ele aldığımız kavramın belki de en çok ön planda olduğu roman, Albert Camus'nün "Yabancı" isimli eseri. Gördüğünüz gibi, Camus bu eserinde konuyu eserinin başlığına taşıyor ve dünya edebiyatının en meşhur açılış cümlelerinden birine sahip olan roman, "oyunu kurallarına göre oynamayan" ana karakterimiz Meursault'ya toplumun cevabını da içeriyor. 

4 - Yeraltından Notlar (Dostoyevski)
 

Yabancılaşma teması ve toplumun beklentilerinin dışında yaşayan karakterler, Rus Edebiyatı'nın da yaygın olarak kullanılan temaları arasında yer alıyor.

Özellikle bu açıdan değerlendirilebilecek karakterleri düşündüğümüzde, listenin uzayıp gitmemesi için hiçbir sebep yok. Bu listemizde, Rus Edebiyatı'nda bu konuyu en kapsamlı işleyen eserlerden biri, Yeraltından Notlar yer alıyor. 

 

5 - Katip Bartleby (Herman Melville)


Günümüzde daha çok Moby Dick'in yazarı olarak tanınsa da, Herman Melville'in bu romanı yabancılaşma temasının ilginç bir şekilde ele alındığı bir başka eser olarak dikkat çekiyor. Ulaştığı absürt boyutlar nedeniyle Kafka ve (Melville'den etkilendiğini açıkça belirten) Camus'yle birlikte ele alabileceğimiz bu kısa romanın merkezinde, New York'ta bir avukatlık bürosunda çalışmaya başlayan Bartleby isimli katibin tuhaf davranışları yer alıyor. 

Elbette, yabancılaşma gibi kapsamlı bir konuyu sadece beş kitapla tamamen incelemek mümkün değil -  bu konuyla ilgili tavsiye edilebilecek onlarca eser bulunuyor. Bu listeyi beş kitapla sınırlı tutuyoruz ve bunların yabancılaşma kavramı açısından son derece faydalı olduğunu düşünüyoruz. Daha fazlası için, sitemizi takip etmeye devam edin! 

Bilinç Akışı'nı Anlamanıza Yardımıcı Olabilecek 5 Türk Romanı


Tefrika Yoluyla Yayımlanan Türk Romanları


Sanat İçin Sanat Sloganını Daha İyi Anlamak İçin Okuyabileceğiniz 5 Roman


Toplumcu Gerçekçilik Akımını Anlamak İçin Okuyabileceğiniz 5 Roman