Bir Düğün Gecesi Adalet Ağaoğlu

Özet
Detaylı Özet
Ana Hatlar
Bir Düğün Gecesi, “olaylar”dan çok romanın merkezindeki karakterlerin iç dünyasına, düşüncelerine ve gözlemlerine ayrılan bir romandır. Bu yapı nedeniyle, roman bir bütün olarak gerçek anlamda özetlenebilecek bir yapıda değildir.
 
Roman, İlhan Dereli’nin kızı Ayşen ile Tümgeneral Hayrettin Özkan’ın oğlu Ercan’ın düğününü konu alır. Ömer, karısı Aysel düğüne gelmediği için bütün geceyi baldızı Tezel ile geçirir, ancak son yıllarda hayatı tamamen anlamsız ve komik bulan Tezel’in tek amacı, yeteri kadar içki içerek sevmediği bu sosyal çevreye katlanabilmektir.
 
Ağabeyi İlhan’ın gönderdiği uçak biletini iade edip, İstanbul’dan Ankara’ya otobüsle gelmeyi tercih eden Tezel, son yıllarda ailesinden de iyice kopmuştur. Hayatını yarım bıraktığı resimlerini satarak kazanmaya çalışan genç kadın, oğlu Kerem ile bile ilgilenmemektedir.
 
Tezel ile Ömer, bütün geceyi kendileriyle konuşmaya çalışan insanlardan kaçarak, sosyal etkileşimleri olabilecek en alt düzeyde yaşayarak geçirir. Bununla birlikte, Tezel misafirlere sunulandan daha kaliteli bir viski içen ve kendisiyle flört etmeye çalışan Emekli Albay Ertürk’le eğlenmekten geri kalmaz, ama buradaki asıl amacı da onun viskisinden içebilmektir.
 
Ömer ise, düğünle ilgili biraz daha karışık duygular içindedir. Bir taraftan kendini ait hissetmediği bu sosyal çevreye katlanmaya çalışırken, diğer taraftan da gelin Ayşen’in kendisine karşı hisleri hakkında düşünür. Ömer, Ayşen’in kendisine aşık olduğunu bilir ve bu hislerin karşılıksız olmadığını anlar, ancak düğün gecesinde bununla ilgili bir şey yapmaz.
 
Düğün sırasında korku yaratan bir başka konu ise, Damat Ercan’ın kardeşi Hakan’dır. Kendisi de Ayşen’e aşık olan ve Ercan’ın onunla evlenmesini kabullenemeyen Hakan, ağabeyini düğününde vuracağını söylemiştir. Bu tehdit fazla ciddiye alınmasa da, düğün için olağanüstü güvenlik tedbirleri alınır.
 
Nikah kıyılıp ilk danslar edildikten kısa süre sonra, Tezel ve Ömer düğünden birlikte çıkar. Düğünden ayrılırken, Aysel’in evinde bulunan kaçak arkadaşı Sevil nedeniyle göz altına alındığını öğrenirler. Düğün yerinden biraz uzaklaştıktan sonra, çıktıkları sokakta bir silah patladığını duyarlar, fakat bu konuyla ilgili daha fazla şey öğrenmeye çalışmazlar.

 
Bir Düğün Gecesi, “olaylar”dan çok romanın merkezindeki karakterlerin iç dünyasına, düşüncelerine ve gözlemlerine ayrılan bir romandır. Bu yapı nedeniyle, roman bir bütün olarak gerçek anlamda özetlenebilecek bir yapıda değildir.
 
Bir Düğün Gecesi, “olaylar”dan çok romanın merkezindeki karakterlerin iç dünyasına, düşüncelerine ve gözlemlerine ayrılan bir romandır. Bu yapı nedeniyle, roman bir bütün olarak gerçek anlamda özetlenebilecek bir yapıda değildir.
 
Roman, İlhan Dereli’nin kızı Ayşen ile Tümgeneral Hayrettin Özkan’ın oğlu Ercan’ın düğününü konu alır. Ömer, karısı Aysel düğüne gelmediği için bütün geceyi baldızı Tezel ile geçirir, ancak son yıllarda hayatı tamamen anlamsız ve komik bulan Tezel’in tek amacı, yeteri kadar içki içerek sevmediği bu sosyal çevreye katlanabilmektir.
 
İlk bölümlerde, Tezel’in İstanbul’dan Ankara’ya gelişi üzerinden, hayata neden bu şekilde yaklaştığı da değerlendirilir. Bir ressam olan Tezel, uzun otobüs yolculuğu sırasında geçmişte yaşadıklarını, ailesini, iki eski kocası ve oğluyla ilişkisini düşünür. Ancak onu belki de en çok etkileyen olay, bir galerideki resmini “işçi sınıfını yeteri kadar yansıtmadığı için” yerden yere vuran ve daha sonra kendisini tokatlayan bir kızla yaşadığı olay olmuştur.
 
Yaşadıkları sonunda, kendi deyişiyle “nihilist” olan, sürekli içki içmeye başlayan Tezel, düğün boyunca da bu yaklaşımından vazgeçmez.
 
Ömer de, tıpkı Tezel gibi, kendisini bu düğündeki insanlardan uzak hisseder, ama o yaşananlarla biraz daha ilgili gözükür: Son zamanlarda sık sık görüştüğü Ayşen’in, kendisine aşık olduğunu anlamıştır. Üstelik, düğün boyunca bununla ilgili bir şey yapmasa da, Ömer de ona karşı bir şeyler hissetmektedir.
 
Düğün ile ilgili önemli konulardan bir tanesi de, damat Ercan’ın kardeşi Hakan’ın tehdididir. Kendisi de Ayşen’e aşık olan ve Ercan’ın onunla evlenmesini kabullenemeyen Hakan, ağabeyini düğününde vuracağını söylemiştir. Bu tehdit fazla ciddiye alınmasa da, düğün için olağanüstü güvenlik tedbirleri alınır.
 
Ömer, düğün boyunca kendisi ile konuşmaya çalışan insanlardan olabildiğince hızlı bir şekilde uzaklaşmaya çalışır. Bunlar içinde en zorlayıcı olanı, eski öğrencisi Tuncer ve onun karısı Yıldız ile yaptığı konuşma olur.
 
Öğrencilik yıllarında radikal ve ödün vermeyen bir devrimci olan Tuncer, aradan geçen yıllarda zengin bir milletvekilinin kızı ile evlenmiştir. Tuncer, bu yaptığından suçluluk duyduğu için evliliğinin sebeplerini Ömer’e açıklamaya çalışır, ancak Ömer konuyla fazla ilgilenmediği için ona farklı bir tarihte görüşebileceklerini söyler.
 
Bütün bu sosyal etkileşimler içinde, Ömer’in içtenlikle yaptığı sayılı konuşmalardan biri kayınvalidesi Fitnat Hanım ile olur. Ancak İlhan, Aysel ve Tezel’in annesi tam anlamıyla mutlu değildir. Oğlunun düzenlediği lüks düğün nedeniyle onunla gurur duysa da, ailesinin bu kadar dağılmış olmasını büyük bir üzüntü ile karşılar.
 
Tezel’in ise gece boyunca en çok konuştuğu kişilerden bir tanesi, Emekli Albay Ertürk olur. Ertürk, Tezel ile flört etmeye çalışır, ancak Tezel’in bu çabalara cevap vermesinin tek sebebi onunla eğlenmek ve Ertürk’ün (misafirlere sunulandan daha kaliteli olan) viskisinden içebilmektir. Bütün bunları gözlemleyen Ömer, Ertürk’ün Kore Savaşı sırasında neler yaşamış olabileceğini hayal eder.
 
Nikah kıyıldıktan sonra, düğünün ilk dansları da başlamış olur. Bu sırada anlatı bir süreliğine Ayşen’e döner ve onun aslında sevmediği Ercan ile evlenme sebebini detaylandırır. Ailesiyle iyi geçinemeyen fakat zengin olduğu için devrimci arkadaş çevresinde de ciddiye alınmayan Ayşen, politik görüşleri nedeniyle bir süreliğine göz altına alınmıştır. Bundan sonra ne ailesinden, ne de arkadaşlarından istediği desteği görebilmiş ve sonunda, bir anlamda pes ederek, Tümgeneral Hayrettin Özkan’ın oğlu ile evlenmeyi kabul etmiştir.
 
Danslar başladıktan kısa süre sonra, artık iyice sarhoş olan Ömer karısı Aysel’i arar. Araları oldukça bozuk olan karı – koca, yüzeysel bir konuşmadan sonra telefonu kapatır. Ömer, düğünden ayrılırken Aysel’den bir kez daha haber alır: Onun yokluğunda evine gelen kaçak arkadaşları Sevil nedeniyle, Aysel göz altına alınmıştır.
 
Tezel ve Ömer, dışarı çıktıktan sonra geride bıraktıkları sokakta bir silah patladığını duyar. Silah, akıllarına hemen Hakan’ın Ercan’a ateş etmesi veya düğüne girmeye çalışırken vurulması ihtimalini getirse de, bu konuyla ilgili bilgi almaya çalışmadan yollarına devam ederler.
 
I
 
Ömer, Düğün – Tezel, Aysel ve Ayşen – İçki alma çabası – Tezel – Tezel ve Ömer’in değişimi – Aysel’in düğüne gelmemesi
 
Tezel’in Gece Yolculuğu
 
Park Otel – Tezel’in burada konuşulan konulara öfkesi – Otobüs, düşünceler – Köprü, ressam olmak – Akademiye giriş – Aysel’in desteği – Oğlu ve eski kocası – Dünya hakkında düşünceler
 
II
 
Ömer’e davet kartının getirilmesi
 
Tezel’in Uzun Konuşması
 
Sami – İsveçli turistler – Biletleri iade etme düşüncesi – Aysel, resimler – Çilli Kız’ın tokadı – İlk kocası Mehmet – Oktay ve Kerem – Oktay’ın Bodrum’a yerleşmesi – Oktay ve Memoş – Gülme
 
III
 
Ömer’in ciddiyeti, yakışıklılığı
 
Hep o Yolculuk
 
Aile bağları – Cihangir’deki ev – Londra – Sami’nin geldiği gece –Yolculuk – Londra’ya gidiş sebebi – Kadının tepkisi – Memoş – Ağabey’den istek – Devrimcilik – Oyuncu arkadaş – Aysel’in düğüne gelmesi isteği – Jandarma
 
IV
 
Damat dayısı – Ömer’in “yorgunluğu”, düşünceleri – Aysel (Annesi için, İlhan Aysel’e göre daha başarılı) – Aysel ve Ömer – Tezel’in mektubu – Remzi – Engin – Engin ve Ömer – Gül’ün babası – Konuşmadan kaçma isteği – Pierre Loti’ye benzeyen adam / Reklamcı Kadın – Ertürk’ün kızı – Gönül Hanım – Ömer ve Tezel’in sıkıntısı
 
Gönül’ün Dertli Başı
 
Ömer Bey’e ayıp? – Ailenin kendisine karşı tepeden bakan tutumuna öfke – Düşünceler – Ertürk
 
 
 
V
 
Gönül’ün “bocalaması – İlhan’ın kahkahaları
 
İlhan’ın Donan Gülüşü
 
Müjgan’a öfke – Hakan – Damadına ısınamama – Düğünde kan?
 
VI
 
Kayınvalidenin mutluluğu
 
Fitnat Hanım Merhum Kocasına Yine Sormakta
 
Salim Efendi ile konuşma – Çocukların uzaklığı, birbirleriyle kavgaları – İlhan’ın yaptığı düğün – Hayatı, yazlar – Gönül’ün ensesine dayanan çantası
 
VII
 
Kayınvalide ile konuşma: Aysel – Yıldız ve Tuncer
 
Tuncer: Sizinle Konuşmak İsterdim Hocam
 
Gerginlik – Okul yılları, Yıldız’ın mektubu – Arkadaşlar – Devrimcilik – Yıldız ile tanışma, yürüyüş – Tuncer’in tavrı, kararsızlığı – Ali Usta – Ahmet ve Murat – Ali Usta’nın görüşleri – Yıldız ile birlikte – Evlilik – Darbeden sonra saklanma
 
VIII
 
Tezel ve Ertürk – Tuncer ile Yıldız’ın buluşma isteği – Paşa’nın gelişi – Ayşen’e karşı hisler – Tezel ile konuşma – Hacı Baba – Düğünün ilk fotoğrafı
 
Nuriş Hanımefendi Düğünün İlk Fotoğrafında
 
Hakan korkusu – Hayrettin’in kayıtsızlığı
 
IX
 
Roman – Tezel’in sarhoşluğu – Kırılan bardak – Nikah – Tezel, Ömer – Ertürk: Kaliteli viski
 
Birleşmiş Milletler İrtibat Subayı Ertürk’ün Hatıra Defteri’nden Notlar
 
Kore – Yaralanma – Tommy, yemek – Vatan sevgisi – Sumida – Yenilgiler, Tokyo – Tokyo’da kayboluş – Sumida ile tanışma
 
 
 
X
 
Düğün marşı – Ertürk, Ömer, Sumida – Ayşen ve Ercan ile konuşma – Ayşen ve Tezel – Düğün Marşı
 
Ayşen Dans Pistinde
 
Ayşen ile Ercan’ın dansı – Tezel, titreme – Avrupa Seyahati – Gül, düğündekiler – Mutsuzluk – “Biz” olmak
 
XI
 
Ayşen hakkında düşünceler – Ali Usta – Ayşen’i dansa kaldırma
 
Müjgan’ın Anlamadığı Ayşen’in Anlattığı
 
Ayşen ve Müjgan – Kavga – Ayşen’in tutuklanması – Müjgan’ın fenalaşması
 
Ayşen’in Anlatamadığı, Ömer’in Anlayabildiği
 
Ayşen, ailesiyle ilişki – Sevgisizlik – Ülkedeki sorunlar, ailenin sorunları – Uğur’un tutuklanması – Gül – Babasının parası – Aysel ile konuşma – Korkular – Ömer Abi’ye hayranlık – Okulda konuşma, arkadaşlarının tavırları – Yakınlar – Tuncer’in Zehra’ya tepkisi – Hakan ile karşılaşma – Ömer Abi ve Aysel’i ziyaret – Kapıdaki tereddütler – İki ay sonraki görüşme – Aysel’in tavrı – Ömer Abi’ye karşı hisler: Yalnızlıkla yüzleşmek
 
XI
 
Sarhoşluk, Aysel’e öfke – Tezel – Aysel’e telefon – Polis Ahmet – İlhan’ın öfkesi – Ömer ve İlhan – Pasta ve şarkılar – Tezel’in bağrışları – Danslar, mide bulantısı – Pasta – Müjgan Hanım’ın üstü – Tuncer’in konuşma çabası – Aysel’in sorguya götürülmesi: Sevil – Tezel ile yürüyüş – Patlayan silah – Gecenin sonu
 
canlı bahis siteleri rulet siteleri bahis siteleri yeni giris casino siteleri bahis siteleri free spin veren siteler casino siteleri deneme bonusu bahis siteleri canlı casino siteleri slot siteleri grandpashabet betwoon betwild pashagaming tipobet hızlıbahis cratosroyalbet betwoon kumar siteleri bahis siteleri bet siteleri
deneme bonusu veren bahis siteleri