Efruz Bey Ömer Seyfettin

Efruz Bey romanını sitemizden ücretsiz olarak okuyabilirsiniz. Kitabı indirmek için tıklayın

Efruz Bey romanını ve bu dosyada yer alan bütün analiz bilgilerini tek bir kitap olarak indirmek için zengin içerik dosyasını indirebilirsiniz.


Ömer Seyfettin'in bazen roman, bazen de uzun hikaye olarak değerlendirilen kitabı Efruz Bey, oldukça ilginç bir olayı konu alır. 1908 yılının Temmuz ayında, II. Meşrutiyet'in ilan edildiği günlerde geçen kitap, merkeze Ahmet Bey isimli bir karakteri yerleştirir. 

Romandaki olaylar, aslında çok basit bir şekilde başlar: II. Meşrutiyet'in ufak bir gazete haberiyle ilan edilmesi nedeniyle, bu duyuru ilk anda Ahmet Bey'in çalıştığı devlet dairesinde büyük bir etki yaratmaz. Bu durumu kabullenemeyen Ahmet Bey, etrafındakileri eski kafalı olmakla, bu olayın önemini görememekle suçlar ve bir anda kendisini büyük bir hürriyet destekçisi olarak göstermeye başlar. Ancak başta ufak çaplı bir yalan olan bu ifade, kısa sürede kontrolden çıkar ve Ahmet Bey - ismini de değiştirerek - kendisini bir Hürriyet kahramanı ilan eder. 

Ahmet Bey'in - veya yeni seçtiği ismiyle, Efruz Bey'in - başından geçenler, Türk Edebiyatı'nın en ilginç eserlerinden bir tanesini oluşturur. Gülünç karakterini abartılı olayların merkezine yerleştiren Ömer Seyfettin, komik ve eğlenceli bir eser yaratır - ancak kitabın içerdiği pek çok detay, Türk Edebiyatı'nın önemli geleneklerine bağlanabilir. 

Yazar : Ömer Seyfettin
Yayınevi : Vakit Gazetesi
Yılı : 1919
Kullanılan Baskı : Vakıf K12, PDF, 2018
Sayfa Sayısı : 57