Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali

Özet
Detaylı Özet
Ana Hatlar

Annesi ve babasının eşkıyalar tarafından öldürülmesinin ardından Yusuf, Kaymakam Salahattin Bey tarafından evlatlık olarak alınır. Kaymakam Salahattin Bey’in karısı Şahinde bu “dağlı” yetimi evinde istemese de, Salahattin Bey ve kızları Muazzez kısa sürede Yusuf’u evin bir parçası olarak görmeye başlar.
 
Sessiz, sakin ve içine kapalı bir çocuk olan Yusuf, haksızlığa ve ahlaksızlığa tahammül edemeyen bir karakter olarak yansıtılır. Bir gün Edremit kasabasının “serseri” gençlerinden Şakir’i Muazzez’e sarkıntılık ettiği için tartaklar ve kasabanın en zengin ailelerinden birine mensup olan Şakir bu durumu unutmaz.
 
Yusuf, Şakir ve etrafındakilerin nasıl insanlar olduğunu, yaşadığı bir başka olayla daha iyi anlar. Başında durduğu zeytinliklere çalışmaya gelen Kübra ve annesi, perişan halde Şakir’in evinden kaçmıştır. Hikayenin ilerleyen noktalarında, Kübra’nın Şakir’in tecavüzüne uğradığı ortaya çıkar.
 
Yusuf’tan intikam almaya çalışan Şakir, bunun için kapsamlı bir plan yapar. Babası Hilmi Bey, Salahattin Bey’i ciddi bir kumar borcuna sokup kızı Muazzez’i ister. Salahattin Bey’i bu durumdan kurtaran Yusuf olur, fakat bu parayı ödeyebilmek için arkadaşı Ali’den ciddi miktarda para alır ve karşılığında onun Muazzez ile evlenmesine izin verir.
 
Ancak Muazzez’in gerçekten sevdiği tek kişi Yusuf’tur. Şakir’in bir düğün esnasında Ali’yi vurarak öldürmesi, Yusuf ile Muazzez’in ilişkisinin önünü açar ve ikili kimseye haber vermeden kaçıp başka bir köyde evlenir.
 
Salahattin Bey’in ısrarlarıyla geri dönen Yusuf, hükümette katip olarak işe başlar ancak kısa süre sonra babasını kaybeder. Yeni atanan kaymakam, Yusuf’u vergi tahsildarı olarak görevlendirir ve Yusuf sık sık Edremit dışına çıkmaya, günlerce kasaba dışında kalmaya başlar.
 
Bu arada, evdeki maddi durum da git gide kötüleşmektedir. Yiyecek bir şey bulmakta zorlanan Şahinde ve Muazzez, Şahinde’nin oyunları ile kasabada gezmelere, ziyaretlere gitmeye başlarlar. İçki içmeye ve bu partilerin “eğlencesi” haline gelmeye başlayan Muazzez’e takılan bilezikler ve yapılan yardımlar, ailenin maddi durumunu düzeltir, ama eve çok az ve çok yorgun halde gelen Yusuf da durumdan şüphelenmeye başlar.
 
Sonunda, Muazzez’i kendi evinde böyle bir eğlence içinde basan Yusuf, etrafa tabancasıyla rastgele ateş açar, karısını alır ve Edremit’ten temelli olarak ayrılır. Ancak, karanlıkta sıkılan kurşunlardan bir tanesi Muazzez’e gelmiştir.

Bu yaşam tarzından dolayı pişman olan ama annesinin baskıları nedeniyle bir türlü kurtulamayan Muazzez, Yusuf’un kollarında ölür. Karısını öldüğü yere gömen Yusuf, yeni bir hayata doğru yola çıkar.

 

1. Kısım
 
Kaymakam Salahattin Bey, bir cinayeti incelemek için görev yaptığı Nazilli yakınlarında bulunan Kuyucak köyünü ziyaret eder. Burada eşkıyalar bir aileye saldırmış, geriye bir tek Yusuf adlı bir çocuğu bırakmıştır. Saldırıda bir parmağı kopmuş olmasına rağmen hiç sesini çıkartmadan kendisine sorulan sorulara cevap veren Yusuf, sessiz ve olgun tavrıyla herkesi etkiler ve kendisi bir erkek çocuk sahibi olmayan Salahattin Bey, Yusuf’u da yanına alarak Nazilli’ye döner.
 
Yusuf’un bu şekilde evlat edinilmesi, zaten mutlu bir evliliği olmayan Salahattin Bey’in karısı Şahinde Hanım’ı oldukça sinirlendirir, ama Yusuf yavaş yavaş aile hayatının bir parçası olarak kabullenilir. Cinayetten kısa süre sonra Nazilli’den Edremit’e atanan Salahattin Bey, ailesiyle buraya yerleşir ve Yusuf’u burada okula gönderir. Ancak, okumayı söktükten sonra okula gitmeyi bırakan Yusuf, etrafındaki herkesten biraz uzak, sessiz, sakin bir çocuk haline gelmiştir. En iyi anlaştığı kişiler, Nazilli’den arkadaşı Ali ve Salahattin Bey ile Şahinde’nin kızı Muazzez’dir.
 
Altı sene boyunca bu şekilde yaşayan Yusuf, zamanını Salahattin Bey’in satın aldığı zeytinliklerde geçirmeye başlar. Diğer toprak sakinlerinin aksine, kendisi için çalışan işçilere iyi davranan, onların haklarını koruyan Yusuf hayatını sakin bir şekilde sürdürür.
 
Yusuf’un ve ailesinin işlerini karıştıran olay, bir bayram günü yaşanır. Edremit’in “serseri” gençlerinden biri olarak bilinen Şakir, sarhoş bir halde artık bir genç kız olan Muazzez’e sarkıntılık eder ve Yusuf onu yumruklar. Ancak, hem arkadaşları, hem de ailesi Edremit’in en zengin ve nüfuzlu kişileri arasında yer alan Şakir bu işin peşini bırakmaz.


 


Kuyucaklı Yusuf, Nazilli yakınlarındaki Kuyucak Köyü'nde başlar ve Edremit'te geçer.

 
Aşağı yukarı aynı zamanda Yusuf’un zeytinliklerine gelen Kübra ve annesi de işleri karıştırır. Bu iki gariban, Şakir’in evinde çalışan, fakat daha sonra oradan ayrılan karakterlerdir. Çaresiz bir halde Yusuf’tan iş istedikleri için Yusuf onların isteğini kıramaz, ancak hastalıklı bir genç kız olan Kübra’nın çalışacak hali yoktur.
 
Yusuf yatağından çıkamayacak kadar hasta olan Kübra’yı ziyaret ettiği bir gün, anne – kızın Şakirlerin evinde yaşadığı hikayeyi dinlemeye başlar, fakat bu hikaye Şakir’in arkadaşlarından Hacı Ethem’in gelmesi ile yarıda kesilir. Hacı Ethem ile Kübra’nın annesi şiddetli bir tartışmaya tutulur ve iş Ethem’in Kübra’ya tokat atmasına kadar varır. Bunu gören Yusuf, Hacı Ethem’i boğazından tutup yumruğunu havaya kaldırır, fakat bir anda iki eli birden havada kalır.
 
Aşağı yukarı aynı sırada, sabaha kadar içki içme alışkanlığı olan Salahattin Bey bir rakı masasındadır. Bu meclis, normalde aralarına katılmayan bir adamın, Hilmi Bey’in gelmesi ile bölünür. Şakir’in babası ve Edremit’in en zengin adamlarından biri olan Hilmi Bey, masadakileri kumar oynamaya ikna eder ve daha önce hiç kumar oynamamış olan Salahattin Bey, üç – beş sene çalışsa anca ödeyeceği bir miktarda borçlanır.
 
Şakir ve babasının planları da böylece yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Salahattin Bey’in borçlanmasından birkaç gün sonra, Şakir’in ailesi Muazzez’i resmi olarak ister. Yusuf’un da, Hacı Ethem ile mücadelesi sırasında kasığından bıçaklandığı anlaşılır. Hilmi Bey’e olan borcundan dolayı Muazzez’i vermekten başka çare göremeyen Salahattin Bey, Yusuf’un ısrarıyla artık kendi evlerine taşınmış olan Kübra ve annesinin hikayesinin geri kalanını dinler. Hikayenin ikinci yarısında, Kübra’nın evinde çalıştığı sırada Şakir’in ilgisini çektiği ve ailenin yazları geçirdiği bağ evinde Şakir tarafından tecavüze uğradığı anlaşılır.
 
2. 
Kısım  

İkinci bölüm, Yusuf’un Hacı Ethem ile karşılaşmasıyla başlar. Daha önceden aralarında gerginlik olduğu için Hacı Ethem endişelense de, Yusuf gayet sakin bir şekilde akşam kahvede buluşmak istediğini, babasının senedini ödeyeceğini söyler. Akşam saatlerinde de, gerçekten senedi ödeyip borcunu kapatır.
 
Şaşkınlık içinde kalan Hacı Ethem ve Şakir, ne yapacaklarını ve Yusuf’un bu parayı nasıl bulduğunu tartışırlar. Yusuf, üç yüz yirmi lirayı arkadaşı Ali’den istemiş, anneannesi zengin olan Ali de Muazzez ile evlenmesi karşılığında bu borcu ödemiştir. Ali’yi sevdiği için bu evliliği onaylayan Yusuf, fikri babasına da kabul ettirir.
 
Ancak, eve döndüğünde Muazzez’in bu görüşü paylaşmadığını öğrenir. Muazzez, kendisine sorulmadan yapılan bu işlerden fazlasıyla sıkılmış ve gerçek duygularını Yusuf’a açmaya karar vermiştir. Yusuf, evlenmek istememe sebebinin hala Şakir’i istemesi olduğunu düşünür, ama Muazzez, asıl istediğinin Şakir değil, Yusuf olduğunu söyler.
 
Kendisi de Muazzez’e karşı benzer duygular besleyen Yusuf, kendisine borç para veren Ali’ye bu durumu nasıl açıklayabileceğini kara kara düşünür. Onunla ilk karşılaşmasında arkadaşının ne kadar sevinçli ve hevesli olduğunu görünce bunu yapamaz ve durumu sert bir dille Muazzez’e anlatır.
 
Resmi evlilik süreci de bununla birlikte başlar. Ancak, Ali ve Muazzez’den önce evlenen İhsan’ın günlerce süren düğününde büyük bir olay yaşanır: Düğüne sarhoş gelen Şakir, havaya ateş açanlarla birlikte tabancasını çıkarır ve üç el havaya sıktıktan sonra Ali’yi başından vurarak öldürür. Durumu herkesin görmüş olmasına karşın, nüfuzlu ailesinin jandarma ve şahitlere verdiği rüşvetler sayesinde bu olaydan da suçlanmadan kurtulmayı başarır.
 
Bu süreçte, Salahattin Bey fazla etkili olamaz. Zira, kendisinde kalp hastalığı başlamış, sık sık nöbetler geçirmeye, hızla çökmeye başlamıştır. Bu sırada hayatta ne yapacağını ve Muazzez ile geleceğini düşünmekte olan Yusuf’un değiştiğini fark eden Salahattin Bey, buna karşın konuyla ilgili bir şey yapamaz. Artık hayattan alacağını almış, ölmeyi bekleyen bir adam gibi davranmaktadır.
 
Ancak, karısı Şahinde kızını Şakir ile evlendirme planlarını yeniden canlandırmıştır. Kızını bir bakkala vermek zorunda kalmadığı için Ali’nin ölümüne içten içe sevinen Şahinde, sık sık Hilmi Beyleri ziyaret etmeye başlar. Muazzez, başlarda bu gezmelere katılmasa da, Yusuf’un kendisine karşı gösterdiği soğuk ve ilgisiz tavır sonunda onu yorar ve annesinin bir sonraki ziyaretine katılır.
 
Eve döndüğünde Muazzez’in Hilmi Bey’e gittiğini öğrenen Yusuf, en sonunda Muazzez’e karşı olan duygularını dizginleyemeyip onun peşinden gider. Bir arabayla onu aldıktan sonra, eve dönmek yerine bilmediği bir yere doğru at sürmeye başlayan Yusuf, geceyi Muazzez ile birlikte ıssız bir yerde geçirir.

 

3. Kısım 

Muazzez’in Hilmi Beylerden çıktığını anlayan Şahinde, onu bulmak için eve döner, fakat kızının orada olmadığını görünce panik olur. Eve gelip durumu öğrenen Salahattin Bey, önce öfkelenir, sonra da jandarmaya haber verir.
 
Fakat Yusuf’u bulan jandarma olmaz, zira Yusuf İsmail adlı bir köylüyle aldığı arabanın parasını gönderip durumunu açıklar. Muazzez ile bir köye yerleşmiş ve burada imam nikahı ile evlenmiştir. Bunu duyan Salahattin, İsmail ile birlikte köye gider ve Yusuf’a evliliklerini onayladığını söyleyip onu yeniden eve davet eder.
 
Yusuf döndükten sonra bir süre mutlu bir hayat sürer. Şahinde’nin bu evliliğe verdiği tepki hariç kendisini mutsuz eden tek sıkıntısı olan işsizliği, Salahattin Bey’in onu katip olarak işe almasıyla çözülür. Bu yeni iş ona fazlasıyla anlamsız gelse ve bütün gün boş otursa da, Salahattin Bey ona bu durumu kabullenmesi gerektiğini anlatır.
 
Bu sırada, I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle seferberlik ilan edilir. Yusuf, parmağı kesik olduğu için askere alınmaz. Bu sıralarda, fenalaşan Salahattin Bey, kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybeder.
 
Cenazeden sonra bir süre Salahattin Bey’in yokluğuna alışmaya çalışan Yusuf ve Muazzez’i, daha da zor günler beklemektedir. Yeni kaymakam olarak atanan İzzet Bey, etrafındaki insanlarda olumsuz bir izlenim bırakır, hatta Hilmi Bey ile içki içmeye başladığı bile söylenir.
 
Ancak, İzzet Bey’in gözüktüğü kadar kötü bir adam olmayabileceği ortaya çıkar, çünkü Yusuf’u nefret ettiği katiplik görevinden alır ve ona daha uygun bir iş bulur: At üzerinde köyleri gezip buradan vergi toplamak. Bu, Yusuf’un serbest tabiatı için daha doğru bir görev olsa da, aldığı düşük maaş ailesini geçindirmeye yetmez.
 
İlk başlarda, Şahinde’nin iğneleyici yorumları dışında çok tepki çekmeyen bu kıtlık, giderek daha ciddi hale gelir. Annesine acıyan ve artık Yusuf hakkında daha fazla kötü şey duymak istemeyen Muazzez, sonunda onun isteklerini kabul edip annesinin gittiği ziyaretlere yeniden katılmaya başlar.
 
Fakat, kadın kadına başlayan bu ziyaretlere kısa sürede Hilmi Bey ve Şakir gibi erkekler de katılmaya başlar. Göreve çıktığında bir hafta – on gün eve dönmeyen Yusuf’un yokluğunda, Muazzez kendilerine maddi getirileri de olan bu hayata fazlasıyla alışır. Ziyaretlere gittiğini Yusuf’tan bile saklayarak, içki içmeye, hatta erkeklerin kucağına oturmaya, onları eğlendirmeye başlar.
 
Bu olaylar, Yusuf’un Edremit’e bir haftalığına dönmesiyle su yüzüne çıkar. Etraftan duyduğu dedikodularla yaşananları bir nebze anlayan Yusuf, Muazzez’in durumunu görüp fazlasıyla üzülür ve Şahinde’yi bu olayların tekrarlanmaması için sert bir dille uyarır. Bir yandan bu hayatın içine düşüp diğer yandan da pişman olan Muazzez, Edremit’i tamamen terk etmek istediğini söyler, ama Yusuf yeni bir görev alıp yine gitmek zorunda kalır.
 
Yola çıkar çıkmaz pişman olan Yusuf, hemen geri dönmeye karar verir, ancak ciddi bir hastalığa yakalanarak dört gün ateşler içinde yatar. İyileşir iyileşmez Edremit’e döner ve evde Muazzez ve Şahinde’yi suçüstü yakalar. İzzet Bey, Şakir, Hacı Ethem gibilerinin katıldığı bu eğlenceyi yarıda bölen Yusuf, önce kamçısıyla sonra da tabancasıyla herkese saldırır.
 
Muazzez’i alıp at ile Edremit’ten ayrıldığında, karanlıkta atılan kurşunlardan birinin Muazzez’e isabet ettiği anlaşılır. Muazzez, kısa süre sonra hayatını kaybeder ve Yusuf karısını öldüğü yere gömer. Hayatının en kötü yıllarını geçirdiği Edremit’e arkasını dönerek, yeni bir hayata atılmak için yola çıkar.

 
 
1. Kısım 

1-1
 
Cinayet – Yusuf’un dayanaklığı – Kaymakamın Yusuf’u evlat edinmesi
 
1-2
 
Kaymakam Salahattin Bey ve karısı, mutsuz evlilikleri – Muazzez – Salahattin’in rakı tutkusu, eve dönmemesi
 
1-3
Yusuf’un evdeki yaşam tarzına alışması – Yusuf’un “duygusuzluğu”  - Muazzez’e olan sevgisi
 
1-4
 
Yusuf’un okumayı öğrendikten sonra okula gitmeyi bırakması
 
1-5
 
Edremit tasviri – Edremit’te çocuklar
 
1-6
 
Yusuf’un Mehmet’i dövmesi – Ali ile arkadaşlığı – Muazzez ile ilişkisi
 
1-7
 
Kazım – “Cuma gezintileri”
 
1-8
 
(6 sene sonra…) – Edremit’te hayat – Yusuf’un zeytinlikte çalışmaları – İşçiler hakkında düşünceler – Muazzez’e ut derslerini bıraktırması – Evde artık Yusuf’un sözü geçiyor
 
1-9
 
Edremit’te bayram – Yusuf, Muazzez ve Ali – İhsan ve Şakir, Şakir’in sarhoşluğu – Muazzez’e sarkıntılık – Yusuf’un yumruğu
 
1-10
 
Şakir’in aile yapısı, arkadaşları –Arkadaşlarının Yusuf’a mesafeli davranması – Şakir’den dayak yiyen bir işçi ve kızının Yusuf’a sığınması – Kübra’nın hastalığı – Yusuf’un ziyareti – Kübra’nın durup dururken ağlamaya başlaması
 
1-11
 
Kübra ve annesinin hikayesi = Kübra’nın Annesi, kocası Seyit Efe’nin terk etmesi, Hilmi Bey’in evinde iş … - Hikayenin yarım kalması  - Hacı Ethem’in ziyareti – Kübra’nın annesi ve Hacı Ethem – Hacı Ethem’in tokadı – Yusuf’un Hacı Ethem’e saldırması - ?
 
1-12
 
Salahattin Bey’in içki masası – Hilmi Bey ve Hacı Ethem’in ziyareti – Hilmi Bey: Şakir’in babası, çok zengin – Kumar masası – Salahattin Bey: 320 lira borç
 
1-13
 
320 liranın önemi: 3 – 5 sene çalışıp, ancak ödenebilecek bir para – Senet – Hilmi Bey’in Muazzez’i Şakir’e istemesi – Şakir neden evlenmek istiyor?
 
1-14
 
Yusuf’un akibeti, kasığından bıçaklanma – Kübra ve annesinin Yusuf’un evinde yaşamaya başlaması – Muazzez’in Kübra’ya karşı hisleri – Şakir’in kendisini istediğini Yusuf’a söylemesi – Yusuf’un sert cevabı
 
1-15
 
Şakir, Yusuf’un kendisini yumrukladığı gün: Muazzez ile evlenme kararı – Şakir ve babasının planı – Salahattin Bey’in köşeye sıkışması – Yusuf’un bu evlilik hakkında fikrini alması – Kübra ve annesinin Şakir ile alakası
 
1-16
 
Kübra ve annesinin yarım kalan hikayesi = Beş sene Hilmi Beylerde çalışma – Şakir’in Kübra’yı yatağına almaya çalışması – Kübra’nın kaçması, tacizler – Cennetayağı’ndaki bağ evini düzenleme bahanesi – Kübra’nın bağ evinde yalnız kalması – Hilmi Bey, Şakir ve Hacı Ethem – Kübra’nın evde sıkıştırılması
 
2.Kısım
 
2-1
 
Yusuf’un Hacı Ethem ile karşılaşması, senedi ödeyeceğini söylemesi – Yusuf’un senedi ödemesi – Hacı Ethem ve Şakir’in şaşkınlığı – Muazzez’i kaçırma fikri – Hacı  Ethem’in karşı çıkması
 
2-2
 
Yusuf’un parayı bulma sırrı – Ali’nin yardımı – Anneannesi – Muazzez ile Ali’nin evlenmesi fikri – Salahattin Bey’in razı olması
 
2-3
 
Yusuf’un yalnızlığı – Muazzez’in Ali’yle evlenmeyeceğini söylemesi – Muazzez’in Yusuf’a aşık olduğunu itiraf etmesi
 
2-4
 
Yusuf’un Ali’ye durumu anlatma stresi – Kendini Ali’nin dükkanına gitmek için zorlaması – Ali’nin sevinci – Yusuf’un söyleyememesi – Yusuf’un Ali ve Muazzez hakkında düşünceleri – Durumu sert bir dille Muazzez’e anlatması
 
2-5
 
Muazzez’in istenmesi, nişan – Şahinde’nin alemleri – Salahattin Bey’in rahatlığı – Muazzez’in Yusuf ile konuşma çabası – Yusuf’un görmezden gelmesi – Muazzez’in mutsuzluğu
 
 
2-6
 
İhsan’ın düğünü – Şakir ve Hacı Ethem’in gelişi – Şakir’in Ali’ye tehditleri – Havaya sıkılan tabancalar – Şakir’in üç el havaya, iki el Ali’ye ateş etmesi – Ali’nin ölümü
 
2-7
 
Karakolda Şakir – Hacı Ethem – Cemal Çavuş’a rüşvet – Şahitlerin “görmedik” yalanı
 
2-8
 
Şakir’in serbest bırakılması – Mahkeme süreci  Ali’nin babasının çabası, kendi şahitlerini getirmesi – Zamanla onların da ifadelerini değiştirmesi – Şakir’in avukatı Hami Bey – Şakir’in beraatı 
 
2-9
 
Salahattin Bey’in kalp hastalığı – Tek başına doğa gezintisi – Eve dönüşü – Fenalaşma – Nöbetlerin sık sık tekrarlaması – Salahattin Bey’in çöküşü
 
2-10
 
Yusuf’un kararsızlığı: Hayatta ne yapacak? Muazzez ile ilgili ne yapacak? – Şahinde’nin serbestliği – Salahattin Bey’in hastalığı – Yusuf’taki değişim – Salahattin’in anıları, hayattan “vazgeçmesi”
 
2-11
Şahinde’nin Muazzez’i Şakir’le evlendirme planları – Muazzez’in annesiyle gezmeleri – Yusuf’u düşünmesi – Yusuf ile Muazzez’in kısa konuşması: “Belki bir gün canım isteyecek”
 
2-12
 
Yusuf’un Muazzez’in son cümlesi hakkında yaşadığı panik – Eve dönüşü – Muazzez’in Hilmi Beylere gittiğini öğrenmesi – Yusuf’un peşlerinden gitme kararı - Kübra’nın Yusuf’a gitmemesini söylemesi – Yusuf’un reddi – Kübra ve annesinin evden ayrılması
 
2-13
 
Yusuf’un Hilmi Beylerin bağına gidişi – Muazzez’i alıp yola çıkması – Eve dönmemeleri
 
2-14
 
Edremit dışına doğru yolculuk – Belirsiz bir istikamete doğru yol almaları – Geceyi ıssız bir yerde, baş başa geçirmeleri
 
3. Kısım
 
3-1
 
Şahinde’nin merakı – Salahattin’e bir şey mi oldu? Düşüncesi – Evdeki panik – Şahinde’nin bekleyişi – Salahattin’in gelişi, öfkesi – Jandarmaya haber
 
3-2
 
Jandarmanın tembelliği, laf ola arama – Yusuf’un gönderdiği köylü, İsmail – Nikah haberi – Salahattin Bey’in İsmail’in köyüne doğru yola çıkması – Salahattin ve Yusuf – Yusuf’un hayvan alıp geçinme planı – Salahattin’in evliliği onaylaması, eve dönüş teklifi – Yusuf’un geri dönmeyi kabul etmesi
 
3-3
 
Evde ufak çaplı düğün – Yusuf ve Muazzez’in yeni hayatı, Şahinde’nin tepkisi – Muazzez’in Yusuf’tan “korkması” – Muazzez’in ev hanımı gibi davranması – Yusuf ve Muazzez’in aşkı
 
3-4
 
Yusuf’un işsizliği, ne yapacağını bilememesi – Salahattin’in Yusuf’a katip olarak iş bulması – İlk iş günü – Boş oturma – Salahattin’in tavsiyeleri, hayat görüşü – Yusuf’un memnuniyetsizliği
 
3-5
 
Harp ve Seferberlik – Coşku – Yusuf’un parmağı kesik olduğu için askere alınmaması – Salahattin Bey’in fenalaşması - Ölümü
 
3-6
 
Cenaze – Sarı Hafız’ın verdiği sala – Cenaze namazı ve Yusuf’un durumu – Salahattin’in ölümünden sonra evin durumu
 
3-7
 
Yeni kaymakam İzzet Bey – Yusuf ve İzzet – İzzet Bey’in Hilmi Beylerle içki içtiği haberi – Avukat Hulusi ile konuşma, avukatın tavsiyeleri
 
3-8
 
Kaymakamın Yusuf’u çağırması – Yeni ve ona daha uygun bir iş: Köyleri gezerek vergi toplama – Muazzez’in uzun süre Yusuf’tan ayrı kalma üzüntüsü – İhsan’ın yardımıyla at satın alınması – Yusuf’un yeni işine başlaması
 
3-9
 
Yusuf’un eve dönüşü – “Evde hiçbir şey yok” – Salahattin Bey’in evinde yokluk – Şahinde’nin sitemleri
 
3-10
 
Zor koşulların devam etmesi – Yusuf’un on günlük görevi – Muazzez’in annesi ile ilgili görüşleri – Annesi ile Yusuf’u barıştırma kararı – Şahinde ve Muazzez’in konuşması – Şahinde’nin gezmelere daveti, Yusuf hakkında negatif yorumları – Muazzez’in annesine acıması – kabul etmesi
 
3-11
 
Muazzez – Şahinde, ziyaretler – Hilmi ve Şakir’in ziyaretlere gelmeye başlaması – Yusuf’un yokluğu – Ziyaretlerle durumların iyileşmesi – Ziyaretlerin Yusuf’tan saklanması – Muazzez’in kötü bir şey yaptığına inanmaması – Rakı içmeye başlaması – İzzet Bey’in ziyareti – Yusuf’a daha çok yalan – Muazzez’in yeni hayatı: yemekler, sazlar, içki, erkeklerin kucağına oturma – Şakir’in mutluluğu
 
3-12
 
Yusuf’un dönüşü, Muazzez’in hali – Yusuf’un şaşkınlığı, Şahinde ile yüzleşmesi – Şahinde’nin yalanları ve Yusuf’a tepkisi – Yusuf’un Şahinde’ye uyarıları
 
3-13
 
Yusuf’un izni, bir hafta Edremit’te kalması – Öğrendikleri – Endişeleri – Muazzez’in hali hakkında ne yapacak? – Yabancılaşma hissi
 
3-14
 
Yusuf’un yeniden gidişi – Muazzez: Hep böyle gidip duracak mısın?, “Buralardan gidelim” – Yusuf’un göreve gittiği için duyduğu pişmanlık – Geri dönme isteği – Hastalık – Muazzez’i kaçırma fikri – İyileşir iyileşmez Edremit’e dönüş
 
3-15
 
Eve girince görülen sahne: ut, eğlence, Jandarma Bölük Kumandanı Kadri Bey’in kucağında Muazzez – Yusuf’un kamçısı – Şakir’in silahını çekmesi – Karanlıkta çatışma, Yusuf’un her tarafa ateş etmesi – Muazzez’i alıp çıkması – Balıkesir tarafına doğru at sürmeleri – Muazzez’in yarası – Yusuf’un durumu geç anlaması – Muazzez’in ölümü, gömülmesi – Yusuf’un acısı – Yeni bir hayata doğru ilerleme
canlı bahis siteleri rulet siteleri bahis siteleri yeni giris casino siteleri bahis siteleri free spin veren siteler casino siteleri deneme bonusu bahis siteleri canlı casino siteleri slot siteleri grandpashabet betwoon betwild pashagaming tipobet hızlıbahis cratosroyalbet betwoon kumar siteleri bahis siteleri bet siteleri
deneme bonusu veren bahis siteleri